Przejdź do treści

Jak jeść pizzę i chudnąć? Poznaj zasadę 80:20

jak byc na diecie i jeść pizzę? zasada 80:20

Zastanawiałaś się jak to jest być na diecie i tego nie czuć? Poznaj zasadę 80:20 i bądź na zdrowej diecie nie czując tego!

Dieta…jak bardzo demonizowane jest to słowo? Przecież z założenia nie znaczy nic złego! Wręcz przeciwnie – dietę definiuje się jako sposób odżywiania dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Nie łączy się to w żaden sposób z wiecznymi wyrzeczeniami i braku satysfakcji z rodzaju spożywanego pokarmu. O tym wspominałam już wcześniej w przewodniku po tym jak rozpocząć dietę. Teraz chciałabym Ci przedstawić zasadę 80:20, dzięki której długoterminowe zdrowe odżywianie jest możliwe. No bo nie oszukujmy się – schudnąć można szybko ale to utrzymanie efektów jest najtrudniejsze!

Na czym polega zasada 80:20?

Zasada 80:20 jest dla mnie podstawą zdrowej, zrównoważonej diety, którą jesteś w stanie utrzymać całe życie. Wytrwale ją również promuję wśród moich podopiecznych. Sama nie wyobrażam sobie życia z wiecznym odmawianiem sobie przyjemności, bo czym by było życie bez dobrej pizzy?

Ale do rzeczy, zasada ta mówi o tym, że 80% kilokalorii w naszej diecie powinno pochodzić z jak najbardziej nieprzetworzonych produktów pełnowartościowych. Pozostałe 20% może stanowić żywność tak zwana rekreacyjna. I tutaj warto podkreślić, że 20% może ale nie musi stanowić taka żywność.

W pewnym momencie możesz sobie zdać sprawę, że nie ciągnie Cię już do wcześniej ubóstwionych przez Ciebie fast-food’ów. Nie czujesz potrzeby zjedzenia kebaba, bo przecież w domu czeka na Ciebie pyszny wrap z domowym gyrosem. A serniczek możesz spokojnie jeść jako zdrowy pełnowartościowy posiłek w formie deseru.

Dlaczego zasada 80:20 jest tak ważna, gdy jesteś na diecie?

Zasada 80:20 to tak nic innego jak zdrowe podejscie do jedzenia. Stanowi fundament długotrwałych zdrowych nawyków żywieniowych i pomaga w nauce intuicyjnego podejścia do jedzenia.

Jedzenie intyuicyjne powinno znaleźć się na naszej liście nadrzędnych celów dietetycznych. Bo przecież dążymy do tego, by nauczyć się funkcjonować bez ciągłego liczenia kalorii, prawda? Taką wygodę przynosi nam właśnie ten etap, w którym już więcej nie musimy martwić się wyliczaniem kilokalorii, makroskładników czy witamin z żywności. Na tyle poszerzyła się nasza wiedza żywieniowa i poznanie własnego organizmu, że intuicyjnie potrafimy komponować pełnowartościowe posiłki. Które nie tylko będą w stanie dostarczyć Ci odpowiedniej ilości energii i wszystkich ważnych składników w diecie, ale również zaspokoić Twój głód. Oczywiście, dotarcie do takiego momentu wymaga długiej drogi, porządnej samoobserwacji, wytrwałości jak i opanowania podstawowych zasad zdrowego żywienia.

Jakie korzyści płyną z wprowadzenia zasady 80:20 do swojej diety?

 1. Uzyskujesz długotrwałe efekty
 2. Jesteś najedzona i dobrze odżywiona – brak anemii, piękne włosy i paznokcie oraz cera w dobrej kondycji to tylko przykłady ale to własnie te rzeczy pierwsze „psują się” na źle skomponowanej diecie
 3. Masz miejsce w swojej diecie na swoje ulubione „mało dietetyczne” dania
 4. Czerpiesz przyjemność ze zdrowego odżywiania
 5. Masz więcej motywacji do trzymania się swoich założeń
 6. Są mniejsze szanse na to, że w gorszy dzień poszalejesz i z jednego „cheat mealu” zrobi się „cheat tydzień”

Myślisz sobie – przecież ja do takiego momentu nie dojdę, nie jestem dietetykiem. Błędne myślenie! Jak najbardziej możesz wypracować zdrowe nawyki, obserwować swój głód oraz sytość, jak i opanować podstawowe zasady komponowania pełnowartościowych posiłków.

czy mozna jesc pizze na diecie zasada 80 20
Tak wyglądała moja piątkowa kolacja – prosciutto na pizzy to jedyne mięso, które jem od 7 lat 🙂 pół pizzy zjadłam w piątek a druga połowa została na sobotę

Jak wprowadzić do swojego życia zasadę 80:20?

 1. Określ swoje zapotrzebowanie energetyczne
 2. Poznaj wartość swoich posiłków – wystarczy szacunkowo, może Ci w tym pomóc aplikacja na telefonie, odpowiednia strona lub dietetyk
 3. Poznaj rzeczywistą kaloryczność posiłków rekreacyjnych (często zaniżamy wielkość porcji czy kaloryczność posiłków lub nie zdajemy sobie sprawy ile kcal ma np michałek)
 4. Spróbuj fit wersji swoich ulubioncych dań
 5. Nie oszukuj sama siebie – kopiasta łyżka masła orzechowego ma 2 razy więcej kilokalorii niż jej płaski odpowiednik
 6. Nie przejadaj się – jedz tyle ile rzeczywiście masz ochotę. Może połowe pizzy zostaw do odgrzania kolejnego dnia?
 7. Komponuj pełnowartościowe dania
  1. do pizzy zjedz miskę sałatki
  1. zjedz garść orzechów i słodki sernik
 8. Jedz powoli i uważnie – uważność jedzenia jest bardzo ważna nie tylko po to, byśmy czuły rzeczywiście po jakiej porcji jedzenia jesteśmy najedzone ale również jest nieodłącznym elementem prawidłowego trawienia i wchłaniania produktów
 9. Ciesz się tym, że możesz jeść to co lubisz

Czyli jednak można mieć pizzę na diecie! Jeżeli mimo przeczytania tego postu nadal nie wiesz lub boisz się pozwolić sobie na zasadę 80:20 u siebie z chęcią Ci w tym pomogę. Odezwij się do mnie i umówmy się na indywidualną konsultację.

2 komentarze do “Jak jeść pizzę i chudnąć? Poznaj zasadę 80:20”

 1. Pingback: 6 kroków, które musisz wykonać przechodząc na dietę! - balansujemy

 2. Pingback: Kto powiedział, że musisz jeść 5 posiłków dziennie? |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *